فروش ویژه ایمن احسان

فروش ویژه ایمن احسان

فروش ویژه ایمن احسان

تفاوت کفش ایمنی و کوهنوردی، کدام یک برای کار بهتر است؟

تفاوت کفش ایمنی و کوهنوردی، کدام یک برای بهتر است؟
مهمترین تفاوت کفش ایمنی و کوهنوردی چیست؟ چرا برخی از کارگران یا حتی ورزشکاران این دو کفش را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند

مهمترین تفاوت کفش ایمنی و کوهنوردی چیست؟ چرا برخی از کارگران یا حتی ورزشکاران این دو کفش را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند؟ حقیقت این است که شباهت فراوان این دو کفش با هم سبب شده تا خیلی از افراد در هنگام خرید دچار شک و تردید شوند. 

کفش کوهنوردی و کفش ایمنی، دو برادر دوقلوی ناتنی هستند. هر دوی آن‌ها به انسان‌ها کمک می‌کنند تا راحت‌تر راه بروند و کار کنند. در عین حال، تفاوت‌های مهمی بین آن‌ها وجود دارد؛ برای مثال هدف اصلی کفش‌های کوهنوردی، کوه پیمایی است و می‌بایست از فرد در برابر در برابر سنگ‌ها، ریشه‌های درختان و سایر موانع محافظت کند؛ حال آنکه کفش ایمنی عاشق کار و امنیت است.

البته موارد ذکر شده تمام ماجرا نیست؛ در صورتی که قصد دارید درباره تفاوت کفش ایمنی و کوهنوردی اطلاعات جالب دیگری را کسب کنید، خواندن مطلب زیر را از دست ندهید.

 تعریف دقیق کفش کوهنوردی

 تعریف دقیق کفش کوهنوردی

اجازه بدهید قبلا از اینکه به تفاوت کفش ایمنی و کوهنوردی بپردازیم، تعریف دقیقی از کفش‌های کوهنوردی داشته باشیم تا از این طریق بتوانید تصویر کلی از آن‌ها را در ذهن خود مجسم کنید.

کفش‌های کوهنوردی از جمله کفش‌هایی هستند که نیاز است تا در زمان گشت و گذار در طبیعت عملکرد بی نقصی از خود در برابر حوادث طبیعی نشان دهند. به همین دلیل معمولاً دارای یک پوشش سخت (قسمت بالایی محکم) هستند تا پای افراد را از خطرات احتمالی محافظت کنند.

همچنین زیره‌های ضخیم و مقاومی دارند تا از زخمی شدن پاها توسط سنگ‌ها یا سطوح نامنظم جلوگیری کنند. این کفش‌ها معمولاً دارای ضربه‌گیرهای قوی در قسمت پاشنه و جلوی پا هستند. زیره کفش کوهنوردی معمولاً از لاستیک یا مواد مصنوعی ساخته می‌شود. این مواد چسبندگی خوبی به زمین دارند و از لیز خوردن جلوگیری می‌کنند. در صورت تمایل می‌توانید مقاله زیره کفش ایمنی را مطالعه کنید تا بیشتر با انواع آن آشنا شوید.

کفش ایمنی چیست؟

کفش ایمنی همانطور که از نامش پیداست، جهت محافظت از اپراتور در زمان کارکردن با وسایل خطرناک استفاده می‌شود. این کفش‌ها معمولاً از مواد مقاوم و پشتیبانی‌کننده ساخته می‌شوند و می‌توانند از آسیب‌هایی مثل ضربه، بریدگی یا خط و خش محافظت کنند. به علاوه، بعضی از این کفش‌ها دارای نوک فلزی هستند که از آسیب به پاها در محیط‌های خطرناک مثل کارخانجات یا محیط‌های ساختمانی جلوگیری می‌کنند. البته باید به موارد تشخیص کفش ایمنی اصل از تقلبی نیز توجه کنید.

تفاوت کلی کفش کوهنوردی و ایمنی در یک نگاه

با تعاریفی که در بالا خدمتتان عرض کردیم، احتمالا مواردی را درباره تفاوت کفش ایمنی و کوهنوردی متوجه شده‌اید. با این حال در این بخش می خواهیم این موارد را در قالب لیست در اختیارتان بگذاریم:

جنس

کفش‌های کوهنوردی، به دلیل استفاده از چرم، گورتگس، نایلون و پلی استر از مقاومت بسیاربالایی برخوردار هستند و به راحتی می‌توانند از کوهنورد در برابر حوادث مختلف مراقبت کنند. کفش ایمنی اما، از مواد اولیه‌ای مانند پلی اورتان ساخته می‌شود و به همین دلیل مقاومت بسیار زیادی در برابر حوادث محیط کار از جمله افتادن اجسام، ریختن روعن و مواد شیمیایی دارد.

مقاومت

کفش‌های کوهنوردی باید در برابر ضربات، شوک‌ها، آب و سایر عوامل محیطی مقاوم باشند. این در حالی است که کفش‌های ایمنی باید در برابر خطرات محیط کار مقاوم باشند و در واقع از اپراتور در برابر حوادثی مانند سقوط اجسام، مواد شیمیایی، روغن‌ها و … مراقبت کنند.

انعطاف‌پذیری، مهم‌ترین تفاوت کفش کوهنوردی و ایمنی

انعطاف‌پذیری، مهم‌ترین تفاوت کفش کوهنوردی و ایمنی

کفش‌های کوهنوردی باید انعطاف‌پذیر باشند تا کوهنورد بتواند به راحتی پاهایش را در کفش حرکت دهد. این انعطاف‌پذیری همچنین به کوهنورد کمک می‌کند تا در هنگام بالا رفتن از کوه‌ها و حرکت روی زمین‌های ناهموار، تعادل خود را حفظ کند.

از سوی دیگر، کفش‌های ایمنی معمولاً انعطاف‌پذیری کمتری دارند تا از پاها در برابر ضربات و فشارهای خارجی محافظت کنند. این انعطاف‌پذیری کمتر، به کارگران کمک می‌کند تا در هنگام کار با ابزار و ماشین‌آلات، پاهای خود را در کفش ثابت نگه دارند.

قیمت

به دلیل مکانیزم به کار رفته در کفش‌های کوهنوردی، معمولا گران‌تر از کفش‌های ایمنی هستند. این امر به دلیل استفاده از مواد باکیفیت‌تر و ویژگی‌های پیشرفته‌تر در کفش‌های کوهنوردی است.

وزن

کفش‌های کوهنوردی معمولاً از مواد بادوام‌تری مانند چرم، گورتکس یا مواد مصنوعی ساخته می‌شوند. این مواد سنگین‌تر از موادی هستند که در کفش‌های ایمنی استفاده می‌شوند. (منبع)

کفش‌ ایمنی در مقابل کفش‌ کوهنوردی، کدام برای کار بهتر است؟

پاسخ به این سوال به نوع کار شما بستگی دارد؛ اگر در محیط کار با خطرات مختلفی مانند روغن، مواد شیمیایی و اجسام تیز مواجه هستید، کفش ایمنی انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. کفش‌های کوهنوردی معمولاً برای محیط‌های بیرونی طراحی شده‌اند و از پاهای شما در برابر آب، برف و سایر عوامل محیطی محافظت می‌کنند.

نکته مهم: اگر در محیط کار با خطرات محیطی خاصی مواجه نیستید، می توانید از کفش های کوهنوردی نیز استفاده کنید. کفش‌های کوهنوردی معمولاً راحت تر از کفش های ایمنی هستند و به شما امکان می دهد تا در محیط های بیرونی به راحتی حرکت کنید.

کفش‌ ایمنی در مقابل کفش‌ کوهنوردی، کدام برای کار بهتر است؟

نتیجه‌گیری

در پایان صحبت‌هایمان اگر بخواهیم یک نتیجه‌گیری کلی را درباره تفاوت کفش ایمنی و کوهنوردی  خدمتتان ارائه کنیم، باید بگوییم که کفش‌های کوهنوردی برای محافظت و پشتیبانی از پاها در محیط‌های کوهستانی طراحی شده‌اند. آن‌ها از زخمی شدن پاها در معرض سنگ‌ها یا سطوح نامنظم جلوگیری می‌کنند. از سوی دیگر، کفش‌های ایمنی برای حفاظت از پاها در محیط‌های کاری خطرناک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شما چه تفاوت های دیگری درباره این دو کفش به ذهنتان می رسد؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه برای ما کامنت کنید.

سوالات متداول

کفش کوهنوردی برای محیط‌های بیرونی و کفش ایمنی برای محیط‌های کاری طراحی شده‌اند. کفش کوهنوردی دارای کشش و انعطاف‌پذیری بیشتری است و از پاها در برابر شرایط آب و هوایی محافظت می‌کند. کفش ایمنی دارای ویژگی‌های ایمنی مانند پنجه فولادی و کفی ضد لغزش است.

کفش ایمنی برای محیط کار بهتر است؛ زیرا دارای ویژگی‌های لازم برای محافظت از پاها در برابر خطرات محیط کار است.

معمولاً قیمت کفش کوهنوردی بیشتر از کفش ایمنی است.

به دلیل استفاده از چرم، گورتکس و نایلون در مفش‌های کوهنوردی، این کفش‌ها وزن سنگین‌ترین نسبت به کفش ایمنی دارد.

معمولاً کفش کوهنوردی راحت‌تر از کفش ایمنی است.

فهرست موضوعات

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *