فروش ویژه ایمن احسان

فروش ویژه ایمن احسان

فروش ویژه ایمن احسان

انواع لوازم ایمنی ساختمانی+ دلایل استفاده

انواع لوازم ایمنی ساختمانی
ساختمان سازی یکی از مشاغل مخاطره‌­آمیز در دنیاست. کار در ارتفاع، کار با اشیا تیز و برنده، کار با مواد شیمیایی مضر برای پوست و کار با وزنه­‌های سنگین، خطراتی هستند که همه و همه در فرآیند ساخت یک بنا وجود دارند. در صورتی که به روش­‌های مختلف، امنیت کارگران و استادکاران تامین نشود، ممکن است مکررا حوادث تلخ و سهمگینی را برای این افراد مشاهده کنیم.

ساختمان سازی یکی از مشاغل مخاطره‌­آمیز در دنیاست. کار در ارتفاع، کار با اشیا تیز و برنده، کار با مواد شیمیایی مضر برای پوست و کار با وزنه­‌های سنگین، خطراتی هستند که همه و همه در فرآیند ساخت یک بنا وجود دارند. در صورتی که به روش­‌های مختلف، امنیت کارگران و استادکاران تامین نشود، ممکن است مکررا حوادث تلخ و سهمگینی را برای این افراد مشاهده کنیم.

امنیت مهم­ترین بخش هر شغلی است. جمله معروف «اول ایمنی، بعد کار» نشان می­دهد که اهمیت بحث ایمنی آن­چنان بالاست که می‌­توان شرط لازم برای انجام کار باشد. فرقی ندارد چه شغلی را در نظر بگیرید؛ از کار در یک تراش­کاری گرفته تا رانندگی موتور سیکلت، همه از مشاغلی هستند که با خطرات زیادی دست و پنجه نرم می­کنند. به همین دلیل، استفاده از وسایل تامین امنیت در همه شغل­‌ها نشان­گر تصمیمی عاقلانه خواهد بود.

در این مقاله، قصد داریم در مورد لوازم ایمنی ساختمان صحبت کنیم که یکی از مهم­ترین موارد برای ساختمان سازی به شمار می­رود. آشنایی با انواع این وسایل و کاربرد آنها نیز در همین مقاله بیان می­شود. اگر به دنبال آگاهی از لوازم تامین امنیت در ساخت ساختمان هستید، می­‌توانید از این مقاله استفاده نمایید.

دلایل استفاده از لوازم ایمنی ساختمانی

دلایل استفاده از لوازم ایمنی ساختمانی

یکی از روش­‌های تامین امنیت کارگران و استادکاران، استفاده از لوازم ایمنی ساختمانی است. این وسایل با کاهش خطرات محیط کار، نقش بسیار موثری در فرآیند ساخت بنا دارند تا جایی که داشتن بسیاری از لوازم ایمنی ساختمان، بخشی از مقررات ملی ساختمان می‌­باشد. استفاده از وسایل ایمنی علاوه بر جلوگیری از وارد آمدن صدمات جبران ناپذیر، می­تواند انگیزه نیروی کار برای انجام بهتر و سریع­تر کار را نیز بیشتر کند. کارگری که از یک دستکش ایمنی در فرآیند جوشکاری استفاده می­کند، خیالش از بابت نسوختن دستانش آسوده است و از همین رو، با آرامش خاطر بیشتری کار می­کند و نتیجه بهتری را نیز رقم خواهد زد. به همین دلیل است که گفته می­شود هزینه برای ایمنی در کار، بسیار فراتر از بار مالی­اش سودآوری خواهد داشت.

انواع لوازم ایمنی ساختمانی

لوازم ایمنی در ساختمان انواع مختلفی دارند. بعضی از آنها صرفا در حین اجرای پروژه در مکان احداث استفاده می­شوند و بعضی دیگر، حتی در کارگاه‌­های تولید قطعات پیش‌­ساخته نیز کاربرد دارد. لوازم ایمنی کارگاه ساختمانی، مسئل‌ه­ای است که کمتر به آن توجه می­شود زیرا این تصور وجود دارد که محیط کارگاه کاملا ایمن بوده و احتمال رخ دادن حادثه در آن اندک است. در ادامه، به بررسی مهم­ترین ابزارآلات ایمنی در ساختمان می­پردازیم.

کلاه ایمنی

مهم­ترین بخش بدن انسان، سر است. آسیب‌­دیدگی سر، بیشترین خطر را برای سلامتی افراد دارد. ایمنی سر به هیچ وجه جای تردید ندارد زیرا ضربه خوردن سر، بیشترین احتمال آسیب جانی به کارگر را ایجاد می­کند.

کلاه ایمنی در دو نوع 1 و 2 تولید می­شوند. نوع 1 صرفا از بخش فوقانی و پیشانی سر محافظت می­کند اما نوع 2 علاوه بر بخش فوقانی و پیشانی، از جناحین سر نیز محافظت به عمل می‌­آورد. کلاه­‌های ایمنی از جنس پلی­‌کربنات، پلاستیک یا فایبرگلاس تولید می‌­شوند که هر یک از متریال­‌های گفته شده، می­توانند قابلیت­‌های خاصی به کلاه اضافه کنند.

ماسک ایمنی

محیط ساختمان در حال ساخت علاوه بر حجم زیادی از خاک، سیمان، گچ و مصالح به شکل پودر، می­تواند به گازهای سمی نیز آلوده باشد. برای حفاظت از ریه­‌ها و جلوگیری از ایجاد بیماری­های تنفسی، توصیه می­شود در زمان وجود گرد و خاک بالا حین ساخت بنا، از ماسک ایمنی استفاده شود تا تنفس کارگر دچار اختلال نشود. ماسک ایمنی هوای محیط را به کمک فیلترهای مخصوص تصفیه می­کند و هوای تمیز را در اختیار استفاده‌ ­کننده از ماسک قرار می­دهد. بعضی از ماسک­‌های ایمنی دارای فیلترهای قابل تعویض هستند در حالی که فیلتر بعضی از ماسک‌­ها به آسانی قابل تعویض نیست.

انواع لوازم ایمنی ساختمانی

کفش ایمنی

از پا به عنوان قلب دوم یاد می­شود. این نشان از اهمیت بالای محافظت از پا دارد. کفش ایمنی وظیفه دارد از پا در برابر خطرات مختلف محیط کار حفاظت کند. انواع کفش ایمنی هر کدام ویژگی خاصی دارند و در یک محیط خاص به کار برده می­شوند. کفش­ ایمنی ضد ضربه و ضد حرارت را می­توانیم مورد استفاده‌­ترین کفش‌­های کار در ساختمان بدانیم.

دستکش ایمنی

انجام امور ساختمانی بدون دست هم ممکن است؟ قطعا خیر! نیروی کار برای امرار معاش به دستانش نیاز دارد و به همین دلیل، امنیت دست­ها اولویت بالایی دارند. دستکش‌­های ایمنی مسئولیت حفظ سلامت دست افراد را بر عهده دارند. مشابه کفش کار، دستکش‌­ ایمنی نیز با توجه به کاربرد مدنظر خریدار آن، انواع مختلفی دارند.

عینک ایمنی

در حین انجام عملیات ساختمان سازی، اشیا و مصالح مختلفی به دلیل ضربه از جای خود به اطراف پرتاب می­‌شوند. حضور در فضایی که تعداد زیادی اشیا ریز در آن در حال پرتاب شدن باشد برای چشم­ها بسیار خطرناک هستند. از همین رو، توصیه می­شود از عینک ایمنی در حین انجام برخی کارها مانند استفاده از مته یا برش سنگ استفاده شود.

استفاده از انواع تجهیزات آتش نشانی

یکی از مهم­ترین نکات در ساخت هر نوع ساختمانی، تامین نکات ایمنی لازم برای اطفا حریق است. طبق مقررات ملی ساختمان، هر بنایی برای اخذ گواهی پایان کار خود ملزم است تاییدیه سازمان آتش­نشانی را دریافت کند. این قانون به دلیل اهمیت بالای استفاده از تجهیزات آتش­نشانی در منزل تدوین شده تا ایمنی ساکنین و سرمایه آنها در هنگام آتش­‌سوزی افزایش یابد. مهم­ترین تجهیزات آتش‌­نشانی مورد استفاده در ساختمان عبارت­‌اند از:

جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی فضایی است که لوازم مورد نیاز برای اطفای حریق در آن گنجانده می­شود. فایرباکس علاوه بر ایجاد فضایی ایمن برای کپسول آتش نشانی، دستکش ­های ایمنی و سایر موارد لازم، امکان دسترسی سریع آتش­نشانان به انشعاب آب جهت اطفای حریق را نیز فراهم می­کند. به این ترتیب جعبه آتش نشانی امکان اطفای آتش با ابعاد کم توسط ساکنین و اطفای آتش بزرگ توسط آتش­نشانان را فراهم می­کند.

نازل آتش نشانی

وسیله‌­ای که برای پاشش آب روی آتش از آن استفاده می­شود، نازل آتش نشانی نام دارد. این وسیله می­تواند سرعت آب را تا حد زیادی افزایش داده و اثربخشی آن را افزایش می­دهد. این وسیله در قسمت سر شیلنگ آتش­نشانی قرار می­گیرد. البته کاربرد نازل آتش نشانی محدود به پاشش آب نیست و مخلوط آب و کف نیز می­‌تواند از آن خارج شود.

استفاده از انواع تجهیزات آتش نشانی

کپسول آتش نشانی

هرگاه صحبت از ایمنی در برابر حریق باشد، ناخودآگاه به یاد کپسول آتش نشانی می‌­افتیم. این کپسول­‌ها با مناسب­ترین مواد برای خاموش کردن آتش پر می­‌شوند تا در مواقع ضروری، به سرعت روی آتش را بپوشانند و آن را خاموش کنند. کپسول­‌های آتش نشانی انواع مختلفی دارند که هر کدام برای اطفای نوع خاصی از حریق مناسب­‌اند.

نتیجه گیری

ایمنی نیروی کار ساختمان، یکی از مهم­ترین مسائل در ساختمان­‌سازی است. عدم رعایت نکات ایمنی می‌­تواند خسارت­‌های جبران­‌ناپذیری به افراد یا حتی سازه وارد کند. یکی از نکات ایمنی در ساختمان­‌سازی، استفاده از لوازم ایمنی ساختمانی است. چه در فضای کارگاهی و چه در فضای احداث پروژه، استفاده از لوازم ایمنی منجر به حکم­‌فرما شدن آرامش بر محیط کار شما خواهد شد. دستکش، کلاه، کفش و عینک ایمنی از مهم­ترین وسایل در این حوزه به حساب می­‌آیند.

به علاوه، لازم است در فرآیند ساخت بنا، شبکه اطفای حریق و ایمنی آتش نیز در ساختمان اجرا شود. از مهم­‌ترین بخش­های این شبکه می‌­توانیم به جعبه آتش نشانی، نازل آتش نشانی و کپسول اطفای حریق اشاره کنیم که در شرایط آتش سوزی، به کمک این وسایل می­توان ایمنی افراد و ساختمان را تامین نمود. به یاد داشته باشید که رعایت نکات ایمنی، هزینه‌­ای اندک برای حفظ جان­های بسیار باارزش است. بنابراین، هیچ بحث اقتصادی در این مورد قابل قبول نیست.

فهرست موضوعات

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *