فروش ویژه ایمن احسان

فروش ویژه ایمن احسان

فروش ویژه ایمن احسان

انواع ماسک ایمنی+ مزایا و دلایل استفاده از آن

انواع ماسک ایمنی
یکی از کلیدی ترین انواع لوازم ایمنی که برای بسیاری از مشاغل یک ضرورت غیر قابل انکار محسوب می شود، ماسک ایمنی است. ماسک ایمنی حافظ ریه های کارگران و کارمندان در برابر گازهای سمی و خطرناک می باشد

یکی از کلیدی ترین انواع لوازم ایمنی که برای بسیاری از مشاغل یک ضرورت غیر قابل انکار محسوب می شود، ماسک ایمنی است. ماسک ایمنی حافظ ریه های کارگران و کارمندان در برابر گازهای سمی و خطرناک می باشد. آسیب های ناشی از نبود ماسک ایمنی در شرایط خطرناک، در طولانی مدت باعث ایجاد بیماری های بسیار سنگین و دردناک تنفسی خواهند شد و خسارت زیادی به زندگی شما وارد خواهد کرد.

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع ماسک ایمنی و کاربرد این وسیله به عنوان یک ابزار ایمنی صحبت کنیم. در صورتی که محیط کار شما در معرض ریزگردها، آلودگی ها و میکروب های کشنده قرار دارد، مطالعه این مقاله نه تنها به درد شما خواهد خورد بلکه ممکن است از جان شما هم مراقبت کند. پس تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید. 

ماسک ایمنی چیست

ماسک ایمنی چیست؟

سیستم تنفسی، پس از آسیب های مغزی و حوادث قلبی، سریع ترین مرگ و میر را در سطح جهان رقم می زند. آلودگی تنفسی می تواند در کمتر از 90 ثانیه زمان، جان یک انسان را بگیرد یا چنان آسیبی به سیستم تنفسی او وارد کند که زندگی به کامش تلخ شود. ممکن است اینطور به نظر بیاید که اگر در محیط کار و زندگی شما مواد سمی وجود نداشته باشد، شما در خطر نیستید اما مگر ممکن است از تمام گازهای مضر و خطرناک دور باشید؟ حتی آلودگی های هوا که امروزه به بخشی از زندگی انسان ها تبدیل شده اند هم برای سلامتی شما به شدت خطرناک می باشند.

اگر خاطرات خود از دهه هشتاد را مرور کنید، احتمالا ماسک را جز روی صورت افرادی که به سرماخوردگی مبتلا شده بودند به یاد نخواهید آورد. به مرور زمان، استفاده از ماسک دائما کاربرد بیشتری پیدا کرد. با شیوع ویروس کرونا، ماسک ایمنی به یک ابزار حفاظت از جان تبدیل شد که نداشتن آن روی صورت به افراد احساس خطر القا می کرد. امروزه دیگر از آن وضعیت حاد فاصله گرفته ایم اما ماسک ایمنی، همچنان کاربردهای خود را دارد. برای خرید انواع تجهیزات ایمنی تنفسی می‌توانید با مشاوران فروش ایمن احسان در ارتباط باشید.

مزایای استفاده از ماسک ایمنی

ویروس های بیماری زا و آلودگی های هوا دو دلیل برای استفاده از ماسک هستند اما این، یک نسخه عمومی است. اگر با گازهای آزمایشگاهی سر و کار دارید، اگر گرد و غبار زیادی در محل کار شما وجود دارد، اگر درصد دود موجود در محیط تنفستان بیشتر از مقدار مجاز است یا با هر نوع ماده شیمیایی و نفتی ارتباط دارید، ماسک ایمنی یک وسیله بسیار ضروری برای شماست.

امروزه انواع ماسک های ایمنی می توانند شما را از هر سطحی از خطرات موجود در هوای اطرافتان محافظت کنند. کافیست یک ماسک ایمنی مخصوص با آلودگی های محل کار خود به همراه داشته باشید تا در شرایط ضروری، خود را در مقابل هر نوع بیماری تنفسی یا مشکلات ناشی از بخارات سمی بیمه کنید.

به عنوان نمونه، برخی از شاغلینی که آلودگی های هوا یک خطر بالقوه برای آنها محسوب می شوند عبارت اند از:

  • جوشکاران
  • کارگران و کارمندان معدن
  • کارگران کارخانه های تولید مواد شیمیایی به خصوص شوینده ها
  • راهسازان، کارگران و مهندسان صنایع جاده ای و ریلی درون شهری و برون شهری
  • کارمندان آزمایشگاه ها
  • پزشکان و متخصصین اتاق عمل
  • غواصان

این لیست همچنان ادامه دارد اما به نظر تا همینجا هم دریافته باشید که استفاده از ماسک ایمنی، برای طیف وسیعی از مشاغل ضروری است. با توجه به تفاوت موجود در آلودگی ها، انواع مختلفی از ماسک ایمنی هم وجود دارد که می تواند به شما کمک کند محل کار ایمن تری داشته باشید. در ادامه، به بررسی انواع ماسک ایمنی خواهیم پرداخت.

انواع ماسک ایمنی

در ادامه این مقاله قصد داریم تا به مهم ترین انواع ماسک ایمنی بپردازیم.

ماسک ایمنی ساده پزشکی

یکی از شناخته شده ترین انواع ماسک ایمنی، ماسک ایمنی ساده پزشکی است. این نوع از ماسک که بدون شک در دوره کرونا از آن استفاده کرده اید، یک لایه محافظ در برابر ذرات کوچک دارد. این لایه می تواند از عبور باکتری های درشت و ویروس ها جلوگیری کند و تا حدی، از شما در برابر عوامل بیماری زا محافظت کند. ایراد این نوع ماسک، یک بار مصرف بودن و داشتن فضای عبور هوا در بخش بالا و اطراف ماسک است. به عبارت دیگر، هوای ایزوله ای برای تنفس شما فراهم نمی کند اما تا حدودی در برابر میکروب ها و ریزگردها مقاوم است.

ماسک ایمنی مخصوص آلودگی هوا

ماسک مخصوص آلودگی هوا (N99 و N95)

 این نوع از ماسک ها با داشتن یک فیلتر تصفیه کننده هوا، ریزگردها و آلودگی موجود در هوا را از ریه های شما دور نگه می دارد عددی که برای این نوع از ماسک بیان می شود، بیانگر درصد فیلترکننگی آلاینده هاست. به عنوان مثال، ماسک N95 تا 95 درصد عناصر مضر و آلودگی ها را فیلتر می کند و مدل N99 می تواند تا 99 درصد آلاینده را پشت محیط ماسک نگه دارد. استفاده از این ماسک به خصوص در ایام آلودگی هوا، تا حد قابل قبولی شما را در برابر آلاینده های موجود در هوا ایمن می کند.

ماسک الکتریکی

ماسک الکتریکی که با نام ماسک باتری خور هم شناخته می شود، یکی از انواع ماسک ایمنی است که با استفاده از یک فن کوچک، هوا را در محیط ماسک به گردش در می آورد تا علاوه بر تازگی هوا، رطوبت آن نیز کاهش یابد. ماسک های الکتریکی چندین بار قابل استفاده هستند و مانند دیگر انواع ماسک منجر به خستگی صورت نمی شوند.

ماسک ایمنی در برابر اشعه

هنگامی که در مورد انواع ماسک ایمنی صحبت می کنیم، منظورمان صرفا ماسک های تنفسی نیست بلکه برخی ماسک ها برای محافظت از افراد در برابر اشعه ها طراحی شده اند. نمونه مشهور این نوع ماسک، ماسک مخصوص جوشکاری است که از چشم جوشکار در برابر اشعه قوی نور حاصل از جوشکاری مراقبت می کند.

ماسک فرار

در بسیاری از مشاغل صنعتی و آزمایشگاهی، امکان نشت ناگهانی یک گاز سمی وجود دارد که می تواند برای سلامتی کارگران و کارمندان مضر باشد. ماسک فرار یکی از انواع ماسک ایمنی است که خطر را از این افراد موقتا دور می کند. آنچه که باید به آن توجه شود، قدرت محدود این ماسک از نظر زمانیست. در واقع این ماسک تنها برای چند دقیقه می تواند هوا را تصفیه کند و به مرور، اثر خود را از دست می دهد. به همین دلیل نمی توان دائما در یک محیط پرخطر از آن استفاده کرد. این نوع ماسک از دسته ماسک های نیم صورت محسوب می شود که سپر محافظی برای چشم ها در نظر نمی گیرد.

ماسک فیلتردار محافظ در برابر گازها

برای افرادی که محیط کار آنها به صورت دائمی با گازهای سمی و بخارات مضر برای سلامتی انسان مرتبط باشد، ماسک فرار پاسخگو نیست. در این شرایط از ماسک فیلتردار در برابر گاز استفاده می شود. فیلتر این نوع ماسک ایمنی نسبت به ماسک فرار ماندگاری بالاتری دارد و می تواند بیشتر از 40 ساعت هم مورد استفاده قرار بگیرد. ماسک های فیلتردار در انواع تک فیلتر و دو فیلتر قابل خریداری می باشند.
فیلتر این نوع ماسک در دو مدل کارتریج دار و کنیستر دار تولید می شود. هر دوی این نوع فیلتر دارای ذرات جاذبی هستند که آلودگی و بخار سمی را به خود جذب می کنند و هوای پاکیزه را به محیط مصرف می رسانند.

ماسک های هوارسان فشار مثبت

تا به اینجا انواع ماسک ایمنی فشار منفی را مورد بررسی قرار دادیم. ماسک های فشار منفی، ماسک هایی هستند که فشار هوای درون محیط آنها از محیط بیرون کمتر باشد. ماسک های فشار مثبت اما برعکس هستند و فشار محیط داخل، بیشتر از فشار محیط است.
در این نوع ماسک ها، اکسیژن خالص یا هوای تمیز به وسیله شیلنگ به محیط درون ماسک وارد می شود. منبع این اکسیژن، می تواند کپسولی باشد که به وسیله خود فرد حمل می شود یا به کمک شیلنگ های درازتر، از یک منبع ثابت برای چند مصرف کننده تامین شود. مشخص است که حالت دوم (ماسک اکسیژن رسان شیلنگی)، قابلیت جابجایی را تا حدی از استفاده کننده سلب خواهد کرد اما حالت اول که به ماسک های کپسولی موسوم است، چنین محدودیتی را به وجود نمی آورد.
ماسک های هوارسان فشار مثبت یکی از بهترین انواع ماسک ایمنی هستند زیرا اگر بر حسب اتفاق، ماسک از حالت هوابند خارج شود و نشتی اتفاق بیفتد، هوا از درون ماسک به سمت بیرون خواهد رفت و از بیرون به محیط داخل ماسک نفوذی نخواهیم داشت. این در حالیست که کوچکترین نقصی در ایزوله بودن ماسک های فشار منفی، منجر به ورود گازهای سمی به درون ماسک خواهد شد.

ماسک ایمنی هوارسان

جمع بندی

ماسک ایمنی یکی از انواع تجهیزات ایمنی است که اهمیت بسیار بالایی برای تضمین سلامتی انسان حین کار دارد. این وسیله با تامین هوای تمیز برای تنفس شما در شرایط وجود گازهای سمی، آلودگی های میکروبی، ریزگردها و ذرات آلاینده در هوا، از ریه های شما در برابر این مواد مضر مراقبت خواهند کرد.

ماسک های ایمنی انواع مختلفی دارند که هر یک، کاربرد خاص و سطح حفاظت منحصر به فردی دارد. برخی ماسک ها مانند ماسک پزشکی ساده، نسبت به محیط ایزوله نیستند اما برخی دیگر، هیچ ارتباطی بین محیط درون و بیرون ماسک باقی نمی گذارند. برخی از ماسک ها تک فیلتر و بعضی دیگر دو فیلتر هستند و به همین شکل، تقسیم بندی های دیگری هم وجود دارد.

ما در این مقاله به بررسی 7 مورد از انواع ماسک ایمنی پرداختیم. به یاد داشته باشید استفاده از ابزار ایمنی، تضمین کار سالم و بدون خطر برای شما خواهد بود و هزینه کردن برای این وسایل، بهای امنیت جانی شما در محیط کار می باشند. ایمن احسان با داشتن بیش از 14 سال سابقه، آماده فروش انواع تجهیزات ایمنی به شما عزیزان میباشد. در صورت داشتن هرگونه سوال، میتوانید با مشاوران فروش ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

ماسک های تمام صورت از چشم ها نیز در برابر هوای محیط مراقبت می کنند اما ماسک های نیم صورت، صرفا جلوی ورود هوای محیط به سیستم تنفسی را می گیرند.

ماسک های فشار مثبت در صورت بروز مشکل در درزگیرهای ماسک، هوای تمیز را به محیط بیرون می فرستند اما ماسک های فشار منفی در شرایط مشابه، هوای بیرون را به درون ماسک می فرستند. با این حساب، مشخصا ماسک های فشار مثبت امنیت بیشتری نسبت به نوع فشار منفی دارند.

نزدیک شدن به پایان عمر این ماسک ها، یک نشانه واضح دارد: تنفس در آن به مرور سخت تر می شود. هنگامی که این اتفاق بیفتد، یعنی باید فیلتر ماسک تعویض شود.

فهرست موضوعات

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *